Sve i svašta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sve i svašta

Sve na jednom mestu!!!
 
HomeHome  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Tose Proeski-IN MEMORIAM

Go down 

Najbolja Tošetova pjesma???
Igra bez granica
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Srce nije kamen
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Veži me za sebe
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Bože brani je od zla
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Volim osmijeh tvoj
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Pola duše,pola srca
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Pratim te
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap100%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 100% [ 1 ]
This world
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Lagala nas mala
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Krajnje vrijeme
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Ko ti to grize obraze
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Zvezdo severnice
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Tajno moja
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Soba za tugu
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Meni hvala nijedno
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Cija si
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
1200 milja
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Life
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Pomozi mi
Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_lcap0%Tose Proeski-IN MEMORIAM Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Ukupno glasova : 1
 
Poll closed

AutorPoruka
zoxy

zoxy


Female
Broj komentara : 30
Age : 31
Localisation : Banja Luka,BiH
Registration date : 2007-02-09

Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitimeTue Nov 13, 2007 2:22 am

Ovdje pisite zanimljivosti,poslavljajte slike o našem anđelu....
Na vrh Go down
http://www.zoxy-sandra-taca.nice-board.com
zoxy

zoxy


Female
Broj komentara : 30
Age : 31
Localisation : Banja Luka,BiH
Registration date : 2007-02-09

Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitimeTue Nov 13, 2007 2:25 am

Ovo je TAJNA MOJA, neki kazu ILUZIJA, ali nisam mogla da ne osetim NEMIR, kada vidim SONCE VO TVOJTE RUSI KOSI, svi su govorili da si ti SINOT BOZIJI, a ja , LUDA MALA, da VOLIM OSMJEH TVOJ... Zelela sam VO KOSI DA TI SPIJAM...
OPROSTI to je ipak samo SAN EGZOTICAN, zato sto si ti NJALEPSE MOJE. Bez obzira na to uvek sam se pitala IMA LI DAN ZA NAS? Zelela sam da nam se spoje USNE NA USNE, zelela sam da UBIJAS ME USNAMA, da ti kazem VEZI ME ZA SEBE...
Kada bi me neko pitao:"MALA, DAL SI SRETNIJA dok slusas njegove pesme?" Ja bih odgovarala:"POGLEDAJ U MENE, zar se ne vidi da njegove pesme oplemenjuju dusu" ili samo "PUSTI ME"...
JOS I DANAS ZAMIRISE TRESNJA, pod kojom sam posmatrala ZVEZDU SEVERNICU i pitala se KO TI TO GRIZE OBRAZE... Ne zameri mi, jer SRCE NIJE KAMEN...
Zelela sam da mi kazes:"ČUJES LI? JEDINA, ZENO BALKANSKA... PRATIM TE"...
Ili:"HEJ PLAVOOKA, HEJ BOSONOGA" i poklonis mi POLJSKO CVECE na MJESECINI...
Za ljubav koju sam osecala nisam ocekivala HVALA NIJEDNO...
Zatim je dosao taj prokleti dan, 16.oktobar, probudila me je rano ujutru nocna mora... Sanjala sam krv... Uznemirena, sedela sam u školi, kada mi je jedna devojka rekla:"Znas, TOSE je poginuo". Prosla me je jezea,ali ipak nisam poveroval i rekla sam drugaricama:"LAGALA NAS MALA". One su odgovorile:"ZAO MI JE, ali to je istina"...
Zelela sam da odem NA MESTO ZLOCINA, htela sam da bacim CINI i vratim te...
Nije uspelo, ti se sada nalazis na JOS JEDAN STEPENIKA SAMO od Boga, i mozes mu reci:"BOZE BRANI JE OD ZLA"...
KAD SRCE PLATI STARI DUG, i kada vise ne budem mislila da KAZNA MOJA SI TI, bice KRAJNJE VREME, da sebi KAZEM LADY, zivot je IGRA BEZ GRANICA... Sada, AKO ME POGLEDAS U OCI, u ovoj SOBI ZA TUGU, videces da sam LEDENA sa POLA DUSE, POLA SRCA, je r je druga polovina otisla sa tobom...
SRECO NE KRIVI ME, VRATI SE I OZIVI ME...
Na vrh Go down
http://www.zoxy-sandra-taca.nice-board.com
zoxy

zoxy


Female
Broj komentara : 30
Age : 31
Localisation : Banja Luka,BiH
Registration date : 2007-02-09

Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitimeTue Nov 13, 2007 2:26 am

TOSE PROESKI
Karijera 1996. - 2007.

Rođenje Kruševo, 25. siječnja 1981.

Smrt Nova Gradiška, 16. listopada 2007.

Todor «Toše» Proeski (Prilep, 25. siječnja 1981. – Nova Gradiška, 16. listopada 2007.), makedonski pjevač pop i tradicionalne glazbe.
Od malih nogu pokazivao je ljubav prema glazbi. Glazbeni talent naslijedio je od oca Nikole i majke Domenike. Glazbeno obrazovanje dobio je u muzičkoj školi, te na skopskoj Muzičkoj akademiji. Do diplome su mu nedostajala samo dva ispita. Te ispite planirao je riješiti na proljeće 2008., a najviše ga veselio diplomski rad – cjelovečernji klasični koncert. Glazbenim finesama podučavao ga je William Rey u New Yorku, gdje je išao na glazbeno usavršavanje. Kod istog je učitelja svojedobno išao i jedan od triju tenora Luciano Pavarotti.

Karijera
Na prvom nastupu, kao desetogodišnjak, pjevao je «Ave Mariju» i ostavio publiku bez daha. Studirao je solo pjevanje i bio je jedan od najboljih studenata. Karijeru pop pjevača počeo je s 15 godina kada je sudjelovao na festivalu «Makfest». Godinu dana poslije počinje glazbenu suradnju sa Grigorom Koprevom što se pokazalo dobitnom kombinacijom. Pjesme «Usne na usnama» i «Sunce u tvojoj zlatnoj kosi» otvaraju mu vrata makedonske glazbene scene. 1999. bila je njegova godina. Te je godine izdao prvi album, «Negdje u noći», i održava svoj prvi samostalni koncert. Usprkos tomu što je nizao uspjehe, ostao je skroman. Kako je počeo pjevati u tinedžerskoj dobi, obožavatelji su ga zasipali plišanim igračkama, kojih je imao napretak, pa je jednu posebnu sobu u svojoj kući u Kruševu imao samo za njih. Njegova je rodna kuća, zahvaljujući njegovoj popularnosti, postala turistička atrakcija.
2002. godine kreće na turneje izvan granica Makedonije. Velike uspjehe ostvaruje prvo u Srbiji i Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, a kasnije i u Hrvatskoj i Sloveniji. Glazbeni kritičari su ga nazivali pjevačem anđeoskog glasa. No, veliku popularnost nije stekao samo iznimnim glasovnim mogućnostima. 2003. godine dobio je Humanitarnu nagradu majke Tereze za svoje brojne humanitarne nastupe. Kao UNICEFov ambasador dobre volje pomagao je djeci. Njegova pjesma «This world», snimljena 2004. postala je UNICEF-ova himna.
Još veću slavu stekao je nakon nastupa na Eurosongu 2004. u Turskoj s pjemom «Life» gdje je osvojio 14. mjesto. Mnogi se makedonski pjevači na makedonsko natjecanje za pjesmu Eurovizije nisu ni prijavili, uvjereni u Tošetovu pobjedu, dajući mu time iznimno priznanje kao pjevaču.
Na hrvatsko tržište probija se 2004. zahvaljujući suradnji s Tonijem Cetinskim,s pjesmom "Lagala nas mala",a i koji ga je pozvao da mu gostuje na turneji. Sve popularniji postaje izdavanjem albuma na hrvatskom jeziku «Dan za nas», čime je dobio priliku da se čuje u hrvatskom eteru. Hrvatska publika ga je brzo prihvatila i zavoljela,a najbolji pokazatelj je izbor prema kojem je Toše Proeski izabran za najboljeg HRVATSKOG pjevača i izvođača,iako nije hrvatskog podrijetla.Jedini je inozemni pjevač koji je osvojio glavnu nagradu Hrvatskog radijskog festivala. Nakon pobjede na HRF-u rekao je da mu nagrade nisu važne, već da pjeva za publiku. »Ljubav, tolerancija i to da svoj život živimo kao da ćemo živjeti milijun godina, to nas činu ljudima». Imao je velike hitove u duetima s Gocom Tržan, Esmom Redžepovom, Tonijem Cetinskim i Antonijom Šolom, koja je za njega napisala i možda njegov najveći hit «Srce nije kamen». To je bila najizvođenija skladba na hrvatskim radijskim postajama 2006. godine. Posljednjih godina je trijumfirao na brojinim festivalima u državama bivše SFRJ. Toše nije nikad zaboravio svoje makedonske korijene, a makedonskoj narodnoj glazbi posvetio je album «Božilak» (duga), gdje je najdojmljivija izvedba pjesme «Zajdi, zajdi jasno sonce».
Diskografija
• 1999. Nekade vo nokta
• 2000. Sinot Božji
• 2001. Ako me pogledaš u oči
• 2004. Dan za nas
• 2005. Pratim te
• 2006. Božilak
• 2007. Igra bez granica
Smrt
Toše Proeski poginuo je u prometnoj nesreći 16. listopada 2007. oko 6.20 sati na autocesti A3 Zagreb-Lipovac, na putu iz Skopja prema Zagrebu. Naime, njegov prijatelj i vozač, 32-godišnji Georgij Georgijevski, izgubio je kontrolu nad vozilom marke Touareg VW udario u teretni kamion. Toše je smrtno stradao na licu mjesta, njegova menađerica Ljiljana Petrović zadobila je lakše, a vozač teže tjelesne ozljede.
Ova vijest se brzo proširila balkanskim medijima, a kasnije su je prenijele i neke uglednije TV postaje. Makedonska televizija je prekinula emitiranje programa kako bi objavila vijest o njegovoj smrti. U toj je zemlji 17. listopada proglašen danom žalosti. Koliko je bio cijenjen u domovini govori podatak da je predsjednik države nakon vijesti o pogibiji dao izvanrednu izjavu, te se uputio na trg i zapalio svijeću. Isto je učinio i premijer. Predsjednik parlamenta kroz suze priopćio javnosti o odgodi rada parlamenta, a svoju izjavu za javnost dao je i poglavar Makedonske pravoslavne crkve. Svi su makedonski kafići, radijske i televizijske postaje spontano puštali samo njegove pjesme.
Inače, svoj je posljednji intervju dao večer prije pogibije, u emisiji «Vrteveška» Vesne Petruševske, u kojem je između ostalog iznio i svoje planove u budućnosti, koji se igrom sudbine neće moći ostvariti. Sama voditeljica istaknula je da je Toše bio nešto najbolje što je Makedonija imala u zadnjih 50 godina i da je cijela zemlja s nevjericom primila tragičnu vijest, te da su gotovo svi građani odmah po primitku vijesti, došli mu iskazati počast paljenjem svijeća u Skopju i njegovom Kruševu.
Toše je ispraćen 17. listopada uz prisustvo obitelji, velikog broja svojih štovatelja, prijatelja, glazbenih suradnika sa cijelog prostora Balkana.
Toše ukratko
• 25. siječnja 1981. – rođen je u Prilepu u Makedoniji
• 1996. – započinje njegova profesionalna karijera
• 1996. – pojavljuje se u holivudskom hitu «Mirotvorac» u prvoj sceni s njegovom najdražom glumicom, Nicole Kidman
• 1999. – izdaje album prvijenac «Negdje u noći» («Nekade vo nokta»)
• 2000. – izdaje drugi album, «Sinot Božji»
• 2001. – prvi rasprodani koncert u beogradskom Sava centru
• 2001. – započinje suradnju s menadžericom Ljiljanom Petrović i izdaje treći album, «Ako me pogledaš u oči»
• 2003. – postaje UNICEF-ov ambasador dobre volje
• 2003. – osvaja priznanje za humanitarni rad – Statuu Majke Tereze
• 2004. – nastupa na izboru za Pjesmu Eurovizije – 14. mjesto s pjesmom «Life»
• 2004. – objavljuje album «Dan za nas»
• 2005. – objavljuje album «Pratim te»
• 2006. – pjesma «Srce nije kamen» postala najizvođenija pjesma u hrvatskom eteru
• 2006. – u Makedoniji izlazi strip «Super Toše», gdje je on prikazan kao junak koji se bori protiv piratstva
• 2007. – pobjeđuje na finalnoj večeri Hrvatskog radijskog festivala na Hvaru
• 2007. – s Antonijom Šolom snima pjesmu «Volim osmijeh tvoj» za kampanju koja djecu podučava pranju zubi
• 5. listopada 2007. – na gradskom stadionu u Skoplju održao posljednji veliki koncert
Na vrh Go down
http://www.zoxy-sandra-taca.nice-board.com
zoxy

zoxy


Female
Broj komentara : 30
Age : 31
Localisation : Banja Luka,BiH
Registration date : 2007-02-09

Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitimeTue Nov 13, 2007 2:27 am

PREDSKAZANJE
U filmu koji je emitovan na RTV Pink pevač Toše Proeski, ne sluteći nesreću, podvlači crtu pod urađeno i proživljeno U nedavno snimljenom dokumentarnom filmu o Tošetu Proeskom, koji je RTV Pink emitovao u znak sećanja na velikog umetnika, prvi put prikazan je njegov dom, manastir o čijem se obnavljanju starao, škola u čijim klupama je proveo „najlepše doba“. Roditelji, sestra, prijatelji iskreno, unapred lišavajući se atributa sveznajućih, govorili su toplo i iskreno koliko je bio veliki u svojoj jednostavnosti. Toše je sam, nenametljivo i nepretenciozno, pričao o Bogu, religiji i ljudima. Jer to je bio njegov svet i on u njemu. Ništa od onog estradnog bleštavila koje nas zaslepi na trenutak, ali ostavi netaknutim i praznim. O neprebolu za mladićem koji je glasom grejao naša srca moći ćemo da pričamo tek kada se uskovitlane emocije stišaju u svima nama. O tome kako je 26-godišnjak učio hrišćanskoj ljubavi, humanosti i čovečnosti mogli smo videti na pokretnim slikama. Nakon gledanja, jasno je kako je neko za nepune tri decenije uspeo da uđe u legendu i nastavi da sija u sazvežđu zvezda neprolaznog bleštavila.

- Svaki kadar ovog filma bolno je podsećanje na Proeskog i potresno svedočanstvo koliko toga je mogao i umeo, šta je uradio, a šta tek nameravao. Ovo je pravi omaž jednoj karijeri, koja je prekratko trajala, ali je bila ispunjena delima, a ne rečima - izjavila je za Kurir PR RTV Pink Tatjana Vojtehovski.

Kako Kurir saznaje, film je samo nekoliko dana pre fatalne nesreće u kojoj je život izgubio Toše Proeski u RTV Pink donela njegova menadžerka Ljiljana Petrović. Namera je bila da se u sklopu promotivne kampanje dočara veliki pevač kao kompletna ličnost, koja o svom humanitarnom radu ne udara u talambase i ne skriva zahvalnost maloj sredini koja ga je iznedrila. Autor filma Ognen Nedelkovski u razgovoru za Kurir, još uvek potresen, prisećao se rada na snimanju. U delu koji je Pink emitovao, u drevnom gradiću Kruševu, iz koga pogled puca na Pelagonijsku kotlinu, prepliću se utisnuti tragovi vremena, prošlost i sadašnjost, dok o budućnosti govori sam Toše. Onoj lepšoj, jer on je samo tako i činio.

- Sve je autentično. Ništa nismo morali da pripremamo, ode ispevamo ili nekim retušem ulepšavamo. To je bio Toše, ta dobrota makedonske stvarnosti, sin, brat, prijatelj i vernik. Ono što je uradio nadići će vreme i prostor u kome je nastalo, a o tome ćemo suditi tek kada vreme prođe, jer sada možda više odzvanjaju taktovi pesama i slika se sužava na binu. Ali, i njegova duša i pojava bili su široki i sveobuhvatni. Pomoć je davao ne očekujući ništa zauzvrat - objašnjava Nedelkovski.

Kako saznajemo, kompletan materijal biće reprizno emitovan.

- RTV Pink će i na taj način čuvati sećanje na pevača koji je obeležio jedno vreme - rekla je Vojtehovski.

U Tošetovoj rodnoj Makedoniji emitovana je dokumentarna serija od osam polučasovnih epizoda, u kojima se tematski obrađuju pojedina poglavlja iz života i rada najpopularnijeg pevača.

KRIVIČNA PRIJAVA PROTIV TOŠETOVOG VOZAČA

Hrvatska policija podnela je krivičnu prijavu protiv Georgija Georgijevskog zbog izazivanja saobraćajne nesreće u kojoj je poginuo Toše Proeski. Prema nezvaničnim informacijama, krivična prijava je prosleđena Županijskom državnom tužilaštvu, a početak krivičnog postupka očekuje se iduće sedmice. Postoje spekulacije da će vinovnik nesreće biti izručen Makedoniji i pre samog saslušanja u Županijskom sudu. Zdravstveno stanje Georgijevskog i mišljenje lekara koji se staraju o njemu dodatno komplikuju eventualno izručenje, jer se tvrdi da bi transport mogao da pogorša postoperativni tok.

Rezultati stručnog veštačenja očekuju se do kraja sedmice, do kada bi trebalo da budu rasvetljene okolnosti pod kojima se nesreća dogodila, a posebno zašto se u automobilu nisu otvorili vazdušni jastuci.

Prema policijskom saopštenju, do nesreće je došlo jer Georgij Georgijevski upravljajući „tuaregom“ nije držao potreban razmak dok se kretao iza drugog vozila, te je prednjim desnim delom vozila udario u tegljač.




PESMA MI JE SVE, POČETAK I KRAJ
Poslednji intervju Toše Proeskog, dat za naš list nekoliko dana pre kobne nesreće

Toše Proeski, samo nekoliko dana uoči tragičnog kraja, pričao je sa novinarom Kurira o sebi, prijateljima i životu. Iskren do naivnosti, tvrdio je da se prijatelja nikada ne bi odrekao, kako ne bira prečice i zaobilaznice do popularnosti i koliko toga duguje drugima, roditeljima pre svega. Uzdržano je govorio o planovima, ne zato što ih nije imao već zato što je verovao da život treba živeti dan za danom, bez uzleta i padova, sa hrišćanskim vrednostima, nadahnuto.

Kakvi su vaši utisci posle koncerta na gradskom stadionu u Skoplju 5. oktobra?
- Koncert je najveći i najlepši poklon koji su mogli da mi prirede moji poklonici. Svaka publika zaslužuje da im daš celog sebe, ali kada pevaš pred nekim ko te doživljava kao rođenog, to je poseban osećaj. Ne postoje reči kojima bih se zahvalio svojoj publici. Nakon koncerta ne mogu sve da pretočim u jasne slike, toliko su jake emocije, ali znam da je ovo bilo neverovatno stapanje energije.

Da li ste zadovoljni prodajom i prijemom novog albuma kod publike?
- Album je izašao u avgustu. Mnogi poznavaoci prilika na tržištu tvrdili su da je to loš tajming, jer je to period godišnjih odmora, i da će prodaja ići slabo. Zlatan tiraž već imam na skoro svim tržištima, što me posebno raduje. Publika već zna tekstove pesama, tako da sam veoma zadovoljan.

Kako ste reagovali na vest da je vaša menadžerka Ljiljana Petrović optužena za utaju poreza?
- To je vest plasirana u samo jednom mediju. Nedolično, posebno što je lansirano nakon humanitarnog koncerta koji je ona organizovala sa Ministarstvom obrazovanja. Meni je najvažnije da moja publika zna da napravi razliku između istina i laži, tako da ne bih morao uvek da se pravdam. Ljilju suviše dugo poznajem i znam da je teško da se bori sa svim što je okružuje i što nas prati. Svoju saradnju sa njom nikad neću prekinuti, a ako bi se ikad nešto i desilo da moramo da prestanemo da sarađujemo, sigurno bi ostali najveći prijatelji. Nikada se ne bih odrekao prijatelja, bio bih uvek uz njih, u dobru i u zlu. U dobru da se radujem uspehu, u zlu da pomognem.

Oko vašeg učestvovanja na Evroviziji bila se podigla velika medijska prašina. Kako sada gledate na to i da li ćete se opet prijaviti za takmičenje?
- Znam samo da sam imao ogromnu podršku svog naroda, svojih saradnika i pre i posle Evrovizije, na čemu sam im zahvalan. Evrovizija je uvek izazov i, ako je situacija takva da imam pesmu u koju verujem, verovatno bih se opet prijavio.

Da li ste trenutno u emotivnoj vezi sa nekim?
- Najbitnije mi je da sam srećan i da mi je život ispunjen.

U nekim gej zajednicama na vas gledaju kao na gej ikonu. Kakav je vaš stav o tome, da li vam to smeta?
- Nisam to primetio i ne krećem se u takvim krugovima da bih mogao to da primetim. Smatram da ti ljudi ne mogu da mi smetaju pošto mi se ne mešaju u život. U svakom slučaju, svako ima pravo da bira svoju ikonu. Za mene postoji samo jedna ikona - Bog!

Kakvi su vaši planovi za budućnost ukoliko uspete da se probijete na svetskom tržištu?
- U mom životu velike promene neće biti. Nastaviću da bavim onim što najviše volim, muzikom, poštovaću svoju publiku, koja me je dovela do toga. To mi je dovoljno. I, da, pomagaću kome budem mogao. Meni je nezamislivo da neko ko može da nešto pruži onima koji imaju malo ili nimalo, zatvara oči i ne pruža ruku.

NE ŽELIM NIČEGA DA SE SETIM!

- Bože, zašto sam živ? - prve su reči Georgija Georgijevskog, vozača Tošeta Proeskog, izgovorene nakon saznanja da je u fatalnoj nesreći život izgubio njegov prijatelj i saradnik. Njegovi najbliži, koji su od prvog trenutka uz njegovu bolničku postelju, krili su podatak da je Toše poginuo u sudaru. Znali su koliko je Đole, kako su prijatelji zvali Georgija, vezan za pevača i da je njihov odnos više drugarski nego poslovni. Zbog želje da pomogne pevaču, Georgijevski je dao ostavku na mesto direktora skopske diskoteke „Proces“ i bukvalno bio „momak za sve“ u ekipi koja je pomagala Proeskom. Na pitanje da li se seća bilo čega u vezi sa kobnom vožnjom, vozač je odmahnuo rukom i jedva čujno rekao:
- Ničega se ne sećam i nikada ne želim da se setim tog jutra.
Inače, protiv njega podneta je krivična prijava i čeka se izručenje, što će se, kako saznajemo, dogoditi sutra.
Na vrh Go down
http://www.zoxy-sandra-taca.nice-board.com
zoxy

zoxy


Female
Broj komentara : 30
Age : 31
Localisation : Banja Luka,BiH
Registration date : 2007-02-09

Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitimeTue Nov 13, 2007 2:28 am

U Extri: dramatična ispovijest Andrijane Budimir, djevojke Tose Proeskog
Dan nakon pogreba makedonske zvijezde Tose Proeskog, u njegovoj obiteljskoj kuci u Krusevu razgovarali smo s njegovom djevojkom Andrijanom Budimir, koja nam je ispričala romantične trenutke njihove veze koja je pomno skrivana od očiju javnosti

"Princezo moja jedina, lepo mi pajki pa cu da te čuvam u snu. Sve ima smisla, otkad si ponovo u mom zivotu. Volim te, lepo mi pajki", sadrzaj je jedne od posljednjih poruka koje je rukometasica i bivsa srpska reprezentativka Andrijana Budimir dobila od svojeg dečka, tragično preminuloga 26-godisnjeg makedonskog pjevača Tose Proeskog koji je prosli utorak poginuo u stravičnoj prometnoj nesreci kod Nove Gradiske. Tose Proeski vozio je automobil na putu prema Zagrebu, a nakon sto je prosao granicu na Bajakovu sjeo je na suvozačevo sjedalo, spustio ga i prije nego sto je zaspao nazvao svoju djevojku Andrijanu. Zazelio joj je laku noc i utonuo u san iz kojeg se vise nije probudio. Za makedonskim slavujem, kako su ga od milja nazvali mediji, tuguje neutjesna obitelj, prijatelji, publika, ali i djevojka o kojoj je javnost jako malo znala. Jedini i glavni razlog tome bila je odluka Tosine menadzerice Ljiljane Petrovic, koja se toga kobnog dana takodjer nalazila u smrskanom Touaregu. Smatrala je da je za njegovu karijeru bolje u javnosti stvoriti imidz slobodnog pjevača. U svojem posljednjem intervjuu popularnoj makedonskoj televizijskoj novinarki Vesni Petrusevskoj, samo nekoliko sati prije pogibije, na pitanje o privatnom zivotu odgovorio je: "Ja sam sam, usamljen. Plasim se, moze biti zbog posla. najgora fobija mi je da bi djevojka bila sa mnom samo zato sto sam Tose, a ne ono sto jesam. Cijenim prave vrijednosti u zivotu. I moja bi djevojka trebala cijeniti prave vrijednosti, bila to djevojka s kojom sam u vezi ili prijateljica. U zadnje je vrijeme puno nagadjanja o mojem zivotu, no odlučio sam ne diskutirati o njemu. Andrijana Budimir se nije vratila u Makedoniju zbog mene, ona ima neke druge planove, ali smo u zadnje vrijeme puno zajedno kao prijatelji."
Slika za javnost i prava realnost u ovom su slučaju potpuno različite. Andrijana Budimir bila je ljubav njegova zivota, a u travnju ove godine zbog Tose je prekinula ugovor sa spanjolskim rukometnim klubom Astroc Sagunto i preselila se u Skopje gdje su zivjeli u njegovoj vili u naselju Zlokuce.
Godinu dana starija Andrijana rodjena je u Osijeku, a za vrijeme rata preselila se u Beograd gdje je igrala u Crvenoj zvezdi, a kasnije u RK Napredak u Krusevcu. Početkom 2001. godine potpisala je ugovor s makedonskim Kometalom s kojim je dva puta osvojila prvenstvo drzave, europsku ligu prvakinja i superkup. Andrijana i Tose upoznali su se na velikoj proslavi u Skopju kad je Komet osvojio Ligu sampiona 2001. Nakon tri godine veze, ponajvise zbog razdvojenosti i karijere jednog i drugog, Tose i Andrijana su prekinuli. Ona je otisla u Valenciju gdje je sljedece dvije godine igrala za spomenuti klub. Njezin povratak u Skopje nastavak je njihove velike ljubavi koja je igrom sudbine opet prekinuta.
Dan nakon sprovoda, s Andrijanom smo razgovarali u Tosinoj obiteljskoj kuci u Krusevu, točnije u njegovoj sobi koja je bila pretrpana pristiglim telegramima i obiteljskim albumima. Ovo je njezina prva izjava za javnost otkad se vratila u Skopje. Iako su je makedonski novinari uporno nazivali, odbijala je bilo kakav razgovor. Napomenimo da je ovaj razgovor tekao vrlo tesko i polako jer je Andrijana cijelo vrijeme plakala, bila je potpuno odsutna i vrlo je tesko sklapala rečenice. Bila je vrlo usporena od injekcija za smirenje, a na razgovor je pristala jer, kako kaze, ionako nema vise sto izgubiti: "Izgubila sam sve sto sam imala. Sad je ionako sve svejedno."

Ekipa Extre prvela je u Krusevu, rodnom mjestu Tose Proeskog, dva najtuznija dana tijekom kojih su se njegovi najblizi, kolege, drzavni vrh i deseci tisuca obozavatelja oprastali od miljenika nacije; dan nakon sahrane ugostila nas je tosina obitelj i podijelila s nama uspomene na njegovo djetinjstvo i prve uspjehe

Todor Tose Proeski pokopan je 17. listopada na gradskom groblju u rodnom Krusevu. Kao miljenik nacije nije pokopan u obiteljskoj grobnici, vec na drzavnom zemljistu, na samom ulazu na groblje gdje su i spomenici palim borcima iz Drugoga svjetskog rata. Proeski je svojedobno financirao i obnovu krusevskog manastira, a tada je izjavio kako bi tamo volio jednog dana biti i pokopan. Obnova je nedavno dovrsena, no manastir, kako su nam rekli, jos uvijek nije otvoren za javnost.
Realno, tesko je shvatiti da vlada jedne zemlje proglasava dan zalosti zbog pjevača, no zemlja koja ima tek nesto vise od dva milijuna stanovnika, a čije se ime izgovaralo gdje god se taj pjevač pojavio, jos ce dugo zaliti za svojim najomiljenijim stanovnikom. Toliko iskrena tuga i bol stanovnika Makedonije dokazuju da je Proeski u svojih 26 godina ostvario neizbrisivu popularnost.
Mnogi ne znaju da je Krusevo u Makedoniji, smjesteno na vrhu planine Baba, grad s najvecom nadmorskom visinom u ovom dijelu Europe, a udaljen je 200-tinjak kilometara od glavnoga grada Skopja. To je vjerojatno i grad s najvise pitomih pasa lutalica u Makedoniji koji su na dan sprovoda jedini hodali ulicama jer, čini se, da je cijeli grad pokusao uci u crkvu Uspeca Svete Bogorodice u kojoj je vladika Petar vodio posmrtnu sluzbu. Nakon sto su Tosino tijelo drzavnim helikopterom prebacili na skopski aerodrom Aleksandar Veliki, ono je prevezeno u Krusevo gdje je, prema običajima, lijes s pokojnikom cijelu noc čuvan u obiteljskoj kuci. Iako prema pravoslavnim crkvenim pravilima lijevo od oltara stoje zene, a desno muskarci, zbog velike guzve samo je najbliza obitelj tako stajala. Tose je bio pokriven makedonskom zastavom na kojoj je bila slika svetog Nikole, zastitnika obitelji. Pjevačev otac Nikola Proeski, po zanimanju staklar, nije dosao u crkvu zbog srčanih tegoba. Pojavio se tek kasnije na komemoraciji na glavnom krusevskom trgu, Plostadu za Ilinden. Nakon sto mu je glazbeni producent Lasto Laki Nikolovski telefonski javio da mu je sin poginuo, Nikola Proeski dozivio je laksi srčani udar zbog čega je na dan sprovoda hitna pomoc bila stalno uz njega. Kasnije, tijekom komemoracije, medicinska je sluzba imala nekoliko intervencija i to uglavnom zbog mladih djevojaka. S obzirom na to da su sve trgovine bile zatvorene taj dan, nije se nigdje mogla kupiti voda. Često se moglo čuti kako Krusevčani stranim novinarima objasnjavaju da se iz česmi, tako tipičnih za Makedoniju, slobodno moze piti voda.
Na sluzbu u crkvu dosla je i Tosina menadzerica Ljiljana Petrovic koja kasnije, na ukopu, vise nije stajala uz odar. Iako je vidno skrhana jedva stajala u crkvi, Ljiljana je bila mozda najveca enigma u Tosinu zivotu. Svakodnevno je bila s njim i mnogi ce se sloziti da je bila neosporno velikim dijelom zasluzna za njegovu karijeru, no dan nakon sprovoda Tosina je obitelj putem ministarstva unutarnjih poslova zatrazila njezinu zabranu izlaska iz drzave. Prema informacijama iz makedonskih medija, Ljiljana je drzavi duzna 150.000 eura poreza. Čak je i na vlastitoj Dinersovoj kartici duzna 10.000 eura. Iako su nam sutradan, kad smo dosli u kucu, potvrdili da su joj zabranili izlaz, o detaljima nisu zeljeli govoriti. No, poprilično je jasno da nemaju ni malo povjerenja u nju.
Ono sto ce mnogima zasigurno ostati najupečatljivija slika je otvaranja lijesa netom prije spustanja u grobnicu. Na zahtjev njegova oca, otvorili su lijes i zamolili kamere da ne snimaju, zbog čega je odjednom nastala nevidjena guzva oko groba jer su ga svi zeljeli jos jednom vidjeti.
"Makedonija je izgubila svoje najvece blago, svoga najveceg glazbenika. Nema utjehe. On nije bio umjetnik. On je bio remek-djelo. Pozdravljam te u velikoj tuzi i boli zbog toga sto si nas ostavio prerano", rekla je Tosina prijateljica Vesna Petrusevska nakon čega se začuo glasan pljesak koji je ona zatrazila. U Makedoniji je običaj zapljeskati pokojniku, a time su dali do znanja da je časno proveo zivot na Zemlji.
Iako su na sprovod stigli brojni političari, kolege pjevači i glumci, najvecu pozornost izazvala je Arkanova udovica Ceca Raznjatovic koja se pojavila u pratnji osmero tjelohranitelja. Prije polaganja vijenca Ceca je neko vrijeme provela u krusevskom Istorijskom muzeju. Tijekom komemoracije najbolja prijateljica Tosine majke, njezina imenjakinja Dominika, ispričala nam je kako su njegovi roditelji često plakali kad bi Tose odlazio na put. Majka je sate provela u crkvi moleci Boga da se njezinu sinu nesto ne dogodi na brojnim putovanjima. Sutradan, nakon tzv. budjenja pokojnika na groblju, običaja u kojem se treci dan nakon smrti jos jednom sluzi misa i nosi posna hrana, Tosina nam je majka ispričala koliko je bio vezan za njih: "Istina je, stalno smo strahovali. Jako smo bili povezani, a on je tesko gledao na to da smo tuzni. Nedavno nam je rekao: 'Ako vam je toliko tesko, prestat cu pjevati i postati nastavnik u skoli, ako ce vas to malo smiriti.'"
Iako su znali da smo novinari, ljubazno su nas sutradan primili u obiteljskoj kuci koju je Tose nedavno potpuno obnovio. S obzirom da je često bio tamo, jedan kat preuredio je za sebe. To je apartman u kojem je spavao i radio dok je bio tamo.
Ljiljana Petrović: Dva lica Tošine druge majke
Od tragične pogibije Toše Proeskog mediji u Makedoniji prepuni su informacija o mutnim poslovima njegove menadžerice i njezinu maćehinskom odnosu prema mladom pjevaču, dok je neki Tošini prijatelji, naprotiv, opisuju kao skromnu i brižnu osobu; ona je cijelo vrijeme bez ikakvih komentara i, navodno, psihički potpuno slomljena
Ljiljana Petrović je od nesreće u vrlo teškom psihičkom stanju i gotovo uopće ne izlazi iz kućeDva tjedna nakon pogibije pjevača Toše Proeskog u njegovoj se rodnoj Makedoniji još uvijek mnogi ne mogu pomiriti s činjenicom da ga više nema. Naslovnice medija i dalje su posvećene pokojnom 26-godišnjem pjevaču, no saznale su se i mnoge druge informacije - ponajprije one vezane za njegovu menadžericu Ljiljanu Petrović, koja je bila s njim u automobilu kad se dogodila nesreća. Od njegove pogibije, Ljiljana Petrović jedina je od njegovih bližnjih koja nije dala apsolutno nikakvu izjavu za medije. A upravo je ona glavna tema svih medijskih kuća u Makedoniji.
Ljiljana Petrović je u trenutku nesreće bila s Tošom u automobiluKad je ekipa Extre došla pred kapiju zgrade, opasane zidom, s kamerama i jakim osiguranjem, nisu nas pustili unutra, a šef osiguranja nam je zabranio i snimanje te nam je rekao da trenutno ne može do Ljiljane Petrović. Također nam je rekao da se ona od Tošine sahrane "doslovno prepolovila" te da je u istom psihičkom stanju kao i na dan sahrane. Rekao nam je i to da je noć prije kod nje bila hitna pomoć i da su u posljednjih desetak dana intervenirali već nekoliko puta.
I dok Ljiljana Petrović, očito u vrlo teškom stanju, ne daje nikakve izjave za medije, u Makedoniji posljednjih dana gotovo su sve dnevne novine te magazini, poput makedonskog Fokusa i Globusa, objavile su opširne članke o poslovanju. Kako tvrdi Fokus, Ljiljana Petrović, odnosno tvrtka Final Cut T. produkcija čiji je ona bila direktor, dužna je državi 180.000 eura poreza. Zbog neplaćanja navedene svote, navodi dalje list, Ljiljana je tijekom zadnje tri godine kroz tvrtku "oprala" 800.000 eura. U navedenoj tvrtki je od 17. siječnja 2003. godine do 30.listopada 2006. bio zaposlen i Toše Proeski. Kako navodi dnevnik Vest, Toše zadnjih godinu dana nije imao ni zdravstveno ni mirovinsko osiguranje jer je tvrtka u stečaju. Kako navodi direktor Fonda za zdravstveno osiguranje u Skopju Georgi Trenkovski, Ljiljana Petrović dužna je i njima platiti doprinose za ovu godinu. Stečajni upravitelj tvrtke Final Cut T. produkcija Gorge Kostov prošli je tjedan zatražio da se spomenutoj tvrtki oprosti dug zbog toga što je makedonska vlada Tošu Proeskog posmrtno proglasila počasnim građaninom.
Kako navodi Fokus, Ljiljana Petrović duguje 10.000 eura i institucijama u čije je ime Toše održavao humanitarne koncerte (bolnice, dječji vrtići).
Promocija albuma 'Igra bez granica', koji je u samo mjesec dana postigao zlatnu nakladuMakedonski se mediji pitaju gdje je zapravo novac zarađen koncertima i dobiven od brojnih sponzora. Toše je, primjerice, imao višegodišnji ugovor s makedonskim mobilnim operaterom Cosmofonom koji je uvelike sponzorirao njegove projekte.
Imovina Toše Proeskog, tvrdi dalje Fokus, bila je poprilično mala. Posjedovao je automobil Volkswagen, popularnu bubu, za koju bliski prijatelj Ljiljane Petrović tvrdi da je preko odvjetnika ovih dana potražuje njegova djevojka Andrijana Budimir. U njegovu vlasništvu nije bio ni stan u skopskom naselju Zlokuće. Stan u toj urbanoj vili kupljen je na leasing i pjevač ga je otplaćivao 1500 eura mjesečno. Autmobil Touareg u kojem je nesretno stradao bio je također sponzorski. Javnosti je nepoznata činjenica i da je Toše samo dva tjedna prije tragične pogibije odvezao Touareg u Kruševo i posvetio ga u crkvi.
Više u novoj Extri...
Novinarka Extre Nikolina Škunca razgovarala je s bliskim Tošinim prijateljem Miroslavom Popovićem, koji za Tošinu menadžericu ima samo riječi hvale.
Miroslav Popović s Tošom Proeskim koji je bio čest gost u njegovu domuEXTRA: Zadnjih se dana puno govori o tome kakav je bio odnos između Ljiljane Petrović i Toše Proeskog. Budući da ste se privatno družili, recite nam je li mu Ljiljana zaista bila kao druga majka, kako je često izjavljivao?
- Bilo je doslovno tako. Ljiljana Petrović je jedna predivna osoba koja je njegovu karijeru vodila od samih početaka. Ona je zapravo kamen temeljac njegova uspjeha, poslije - naravno - njega i njegova glasa.
EXTRA: Mislite li da ne bi postigao isti uspjeh da mu je, umjesto Ljiljane Petrović, netko drugi bio menadžer?
- Definitivno bi uspio zbog svoga glasa, ali takve privilegije, ako ćemo to tako nazvati, kakve je imao kod Ljilje ne bi imao kod nikoga. Ona je njemu doslovno bila kao druga majka i provodila je, definitivno, najviše vremena s njim. Dijelili su sve trenutke, one najsretnije i one najtužnije, bila je uz njega kada bi bio bolestan. Ona je žena koja je najodgovornija za njegov uspjeh na području bivše Jugoslavije, ali i okolnih zemalja, jer je bio poznat i priznat i u Bugarskoj i u Ukrajini.
EXTRA: No, zadnjih se dana po raznim forumima nagađa i kako je Ljiljana Petrović bila možda i preposesivna prema Toši Proeskom. Što vi mislite o tome?
- Nije. Svakojake priče potječu od ljudi koji osobno ne poznaju ni Ljiljanu ni Tošu. Ne znam zašto to govore, iz koje pobude ili ljubomore. Ne bih želio nikoga uvrijediti, ali Ljilja nije bila ni posesivna niti previše oštra. Uvijek mi je govorila da ne želi da se itko naljuti na Tošu. Rekla bi mi: "Neka se svi radije ljute na mene, samo da mi Tošu ostave na miru." Mislim da se ona psihički neće uspjeti izvući iz svega ovoga. Ona je Tošu voljela kao vlastitog sina.
Na vrh Go down
http://www.zoxy-sandra-taca.nice-board.com
zoxy

zoxy


Female
Broj komentara : 30
Age : 31
Localisation : Banja Luka,BiH
Registration date : 2007-02-09

Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitimeTue Nov 13, 2007 2:29 am

TOŠETU U ČAST!
U znak sećanja na Proeskog, Ceca pokrenula akciju da bi se dovršio manastir u Kruševu

Naša najveća folk diva Ceca Ražnatović došla je na ideju da što pre organizuje humanitarni koncert u čast pokojnog pevača Tošeta Proeskog, a sve zbog toga da bi se što pre završio manastir u njegovom rodnom mestu, tvrdi makedonski časopis Svet. Ražnatovićeva je pokrenula inicijativu da sa kolegama što pre upriliči humanitarni koncert. Sredstva koja budu prikupljena, kako je zamišljeno, biće iskorišćena da se završe radovi na crkvi Sveto preobraženje Hristovo u Tošetovom Kruševu. Najpopularniji pevač na području velike Jugoslavije na obnavljanju crkve radio je preko trinaest godina, te su se kolege iz Srbije dosetile da završe ovaj pravoslavni hram, koji je pop ikona izuzetno volela i poštovala.

- Šta god da uradimo, malo je i ne vredi kao Tošetov život, ali trudimo se da iskažemo poštovanje na što dostojanstveniji način - izjavila je Ceca za ceca-fans.bloger.hr .

Ceca nacionale je bila u izuzetnim odnosima sa makedonskim kolegom i naglašava da su ga posebno volela njena deca - Veljko i Anastasija. O tome, između ostalog, kaže:

- Kad je dolazio u Beograd, bio je drag gost u mom domu. Moja deca su ga obožavala, a Toše je sa njima mogao da se igra satima. Bio je veliko dete - rekla je Ceca za makedonski Svet i dodala kako su brojni srpski izvođači već potvrdili učešće u humanitarnom projektu koji je sama osmislila, uz malu pomoć Željka Joksimovića. Kada će ova zamisao biti sprovedena u delo, teško je reći, jer zbog složenosti posla i želje da koncert bude onakakav kakav Toše zaslužuje, tj. veličanstven, Ceca ne može da daje nikakve prognoze.

Podsetimo, kada je naša najveća folk zvezda imala koncert u Skoplju, Toše joj je pripremio veličanstveno iznenađenje. Naime, u foajeu hotela u kom je Ceca odsela stajao je klavir. Toše je seo za pijanino i zapevao pesmu "Zajdi, zajdi" i još nekoliko makedonskih pesama, što je našu pevačicu ganulo do suza. Ovaj događaj Ceca će, kako je nedavno izjavila, pamtiti dok je živa
Na vrh Go down
http://www.zoxy-sandra-taca.nice-board.com
zoxy

zoxy


Female
Broj komentara : 30
Age : 31
Localisation : Banja Luka,BiH
Registration date : 2007-02-09

Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitimeTue Nov 13, 2007 2:30 am

09.11.2007, BEOGRAD
Izvor: PRESS
U ČAST ANĐELA
Press pokrenuo inicijativu za organizovanje humanitarnog koncerta posvećenog nedavno preminulom pevaču Tošetu Proeskom




Dnevne novine Press, izdavačka kuća „Siti rekords" i producentska kuća „Mjuzik star" pokrenuli su inicijativu za organizovanje humanitarnog koncerta u čast nedavno preminulog pevača Tošeta Proeskog.

Veliki muzički hepening bio bi održan tek posle šestomesečnog pomena tragično nastradaloj zvezdi, u „Beogradskoj areni", a na spisku potencijalnih učesnika našli bi se Tošetovi najbolji prijatelji i najveće muzičke zvezde sa ovih prostora: Goca Tržan, Karolina Gočeva, Ceca Ražnatović, Kaliopi, Đorđe Marjanović, Zdravko Čolić, Haris Džinović, Željko Joksimović, Vlado Georgiev, Toni Cetinski, Aki Rahimovski, Martin Vučić...

Đorđe Milutinović, direktor „Beogradske arene", potvrdio je za Press da će najveća beogradska dvorana podržati ovu inicijativu i da će besplatno ustupiti prostor za organizovanje koncerta u čast Proeskog:

- „Beogradska arena" podržaće humanitarni koncert u čast Tošeta Proeskog i dati prostor, a čim inicijativa bude bila opšte prihvaćena, onda ćemo moći da preciziramo i tačan termin održavanja - rekao je Milutinović.

Pored Tošetove izdavačke kuće „Siti rekords", načelni pristanak da koncert medijski podrži dala je i televizija Pink.

Sredstva od koncerta bila bi upućena na račun njegovih roditelja, od kojih će Press, „Siti rekords" i „Mjuzik star" prethodno zatražiti dozvolu za organizaciju ove memorijalne manifestacije, a u organizaciju koncerta bila bi uključena i dugogodišnja menadžerka Ljiljana Petrović.

Ceca Ražnatović

Rado ću se odazvati. Toše je zaslužio da mu se ljudi iz Srbije oduže bar na takav način, jer je, ponoviću, jedan od retkih pevača koga su zbog muzike, talenta i dobrote podjednako obožavali na prostoru bivše Jugoslavije.

Goca Tržan

Sigurno bih nastupila. Toše je svoj prvi duet snimio sa mnom. Bio mi je veliki prijatelj i mlađi brat, biće mi čast i privilegija da pevam za njega.

Željko Joksimović

Naravno da ću se sa svojim kolegama odazvati humanitarnom koncertu, jer Toše je to zaslužio.

Toni Cetinski

Podržaću svaku akciju koja će biti organizovana u njegovu čast, ako su namere organizatora časne. Ukoliko se govori o humanitarnim koncertu, veoma je bitno ko ga organizuje, a najviše kome će sredstva od njega ići. Veoma je bitno i ko će biti pozvan da peva, jer nije svako dostojan da stoji iza nečega što nosi ime mog bratka Tošeta.
Na vrh Go down
http://www.zoxy-sandra-taca.nice-board.com
zoxy

zoxy


Female
Broj komentara : 30
Age : 31
Localisation : Banja Luka,BiH
Registration date : 2007-02-09

Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitimeTue Nov 13, 2007 2:32 am

TOŠE SVETAC!
Makedonska pravoslavna crkva razmatraće mogućnost da tragično nastradali Toše Proeski bude proglašen za sveca, nakon brojnih zahteva vernika

Makedonska pravoslavna crkva razmatra mogućnost da Toše Proeski bude proglašen za sveca, nakon brojnih zahteva vernika, kaže prespansko-pelagonijski vladika Petar, predsedavajući u makedonskoj crkvenoj komisiji za kanonizaciju. Vladika Petar kaže da je još prerano da se preciznije govori o ovoj temi i da će konačna odluka biti doneta kada se prikupe sve činjenice o humanitarnim i verskim aktivnostima prerano preminule makedonske pop zvezde.

Razmatraće mogućnost kanonizacije... Makedonska pravoslavna crkva
- U crkvi postoji pravilo na koji način se neka ličnost može proglasiti za sveca, kaže visoki zvaničnik makedonske pravoslavne crkve, i dodaje: - Pravilo je da se inicijativa podnosi nakon nečije smrti. Potrebno je da prođe izvesno vreme, da se daju konkretni predlozi, da se prikupe sva saznanja o nečijem radu i da se potom odluči ispunjava li ta osoba uslove da bude proglašena za sveca. Činjenica je da je Todor Proeski bio veliki vernik i da je ostavio velika dela iza sebe - kaže prespansko-pelagonijski vladika Petar.
Američko-kanadski mitropolit makedonske pravoslavne crkve Metodij izjavio je da nije obavezno da neko ko treba da bude proglašen za sveca mora i da pravi čuda.
- Po mom mišljenju Toše Proeski je imao sve osobine jednog svetog lica sa svojom skromnošću, nesebičnošću i darežljivošću. Neko može da bude proglašen za sveca i zbog svoje pravednosti i čestitog života. Zbog stvari koje je Toše Proeski uradio za života Gospod ga sigurno neće zaboraviti, navodi mitropolit Metodij.

Tuzna je istina da smrt nikada ne bira, ali gotovo uvijek po nekom nepisanom pravilu uzima one najbolje…
Na vrh Go down
http://www.zoxy-sandra-taca.nice-board.com
zoxy

zoxy


Female
Broj komentara : 30
Age : 31
Localisation : Banja Luka,BiH
Registration date : 2007-02-09

Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitimeTue Nov 13, 2007 2:35 am

Sudbina u stihovima 7.
VN, 25. oktobar 2007

Zajedno sa muzičarima iz Srbije, Hrvatske i Makedonije, Tose Proeski otpevao je duete koje je publika uvek volela.
Kada je sa Gocom Trzan snimio "Hiljadu i dvesta milja", pitali su ga: "Zbog čega biste ih presli?"
- Pa, zbog ljubavi, kao i svi ostali - odgovorio je on.
Na vest o smrti Toseta, Goca Trzan je rekla:
- Bio je najbolji pevač na Balkanu. Uz to kulturan, lepo vaspitan, dobar čovek. Bio mi je kao mladji brat.
S popularnom italijanskom pevačicom djanom Nanini snimio je duet koji je publika čula na koncertu u Beogradu. O tome kako ih je "lagala mala" pevao je sa Tonijem Cetinskim.
- Bio je čovek kakvog nikada nisam upoznao, imao je ljubavi i dobrote za sve. Mlad, skroman, mudar, drag i dobar. Zvao sam ga bratko. Nasa saradnja je bila plod prijateljstva a ne interesa. Nije bio samo veliki muzičar i pevač, vec i čovek velikog srca - kazao je Cetinski.
Antoniji soli je u pesmi govorio: "Volim osmeh tvoj", a ona je posle njegove smrti kazala:
- Bilo je dovoljno da mu čujem glas i da mi se na licu odmah pojavi osmeh.
Bio je dobar domacin kolegama koje su dolazile u Skoplje.
Tako je seo za klavir jednog kafica i zapevao samo za Cecu Raznatovic.
- Njegovo mesto ce biti medju andjelima u raju. Bili smo veliki prijatelji - kazala je ona.
Tosetov album koji je snimao u Engleskoj bice objavljen posthumno. Londonski menadzer Ričard Egler, s kojim je radio, kazao je da je bila privilegija znati tako
talentovanog i prijatnog čoveka.
- Kada smo stigli na koncert u Skoplju, to je za nas bilo pravo otkrovenje - 30.000 ljudi raznih generacija uzivalo je u muzici - rekao je Egler. - Nisam tada znao nijednu od njegovih pesama, a uzivao sam s publikom. Nasi sastanci su uvek počinjali isto - Tose je pevao uz pratnju gitare ili solo. I to je bilo dovoljno da se ljudi ubede i uključe u projekat kojim je Tose trebalo da osvoji Evropu. Publika je dugo čekala saradnju sa Vladom Georgijevim.
- Koliko je puta trebalo da komponujem za njega, i sada mi je toliko zao sto nisam. Izgubili smo bozanstven glas i jednog divnog prijatelja - kazao je Georgiev. I, bas tako, lako, sa osmehom na licu, Tose je osvajao sve. Posle njegove smrti, na svim televizijama su se vrteli razni snimci secanja. I bas na svim, pevač se smeje. Tako ce ga svi i pamtiti.
Govorio je da za njega nikada nije napisana autobiografska pesma, ali da se trudio da bar jedan stih u svakoj bude takav. A, mozda su i svi bili: "Jer, moj je zivot igra bez granica, umorna priča, trganje stranica, na kojima nista ne pise...", "Napola duse zivim ja, tu pokidat se nema sta...", "salji andjele čuvare svoje, jer je dusa duse moje, brani je od zla, Boze, kad ne mogu ja..."

DOKUMENTARNI FILM
ZA svojih 26 godina Tose je uradio mnogo toga. Ispostavilo se - to je bilo sve. Čak je snimio i dokumentarni film.
U manastiru Sveto preobrazenje Hristovo, iznad rodnog Kruseva, rekao je: "Ovde cu jednog dana da zavrsim..."
PESME zIVE

O objavljivanju albuma Toseta Proeskog na engleskom jeziku, čije je snimanje u trenutku njegove pogibije bilo pri kraju, odlučice menadzerka Ljiljana Petrovic

Prvi koraci ka svetskoj karijeri... Duet Toseta Proeskog sa djanom Nanini prvi su čuli posetioci koncerta u „Beogradskoj areni" 14. februara ove godine

Tragična vest o smrti Toseta Proeskog potresla je i njegove menadzere u Engleskoj, koji su mu predvidjali blistavu karijeru u svetskim okvirima. sta ce se desiti sa skoro zavrsenim materijalom za inostrano trziste zasad je neizvesno, jer se menadzerka Ljiljana Petrovic posle Tosetove pogibije povukla iz javnosti.

Vozač pusten na kucno lečenje

Istraga o uzroku saobracajne nesrece u kojoj je poginuo Tose Proeski počece po zavrsetku lečenja vozača Georgija Georgijevskog, koji se od nedelje nalazi na Klinici za traumatologiju u Skoplju. Georgij je juče pusten kuci posle pregleda očnog lekara i nakon sto je dr Slavčo Stojmenski, direktor traumatoloske klinike, saopstio da je njegovo zdravstveno stanje stabilno i da je van zivotne opasnosti. Istraga ce najverovatnije početi po njegovom potpunom oporavku, a vrsice je makedonski organi koji ce rad početi specijalnim vestačenjima na mestu nesrece u Hrvatskoj.

- Tose je bio blizu zavrsetka albuma na engleskom jeziku, koji je trebalo da bude promovisan do kraja godine, i koji je najavljen duetskom pesmom sa poznatom italijanskom pevačicom djanom Nanini (beogradska publika je na koncertu u „Areni" odrzanom 14. februara ove godine čula premijernu izvedbu ovog dueta - nap. aut.). Iznenadna smrt je prekinula sve planove, medju kojima je osvajanje Evrope, a potom i sveta. Ričard Engler, glavni Tosetov menadzer u Londonu, vec je kontaktirao s Ljiljanom i rekao joj da od nje očekuje odgovore i smernice o daljim planovima za album na engleskom jeziku - kaze za Press izvor blizak menadzerki Petrovic.

- Apsolutno sam bio sokiran kada sam čuo tragičnu vest, jer je Tose bio predivna ličnost. Istinska privilegija je bila poznavati nekoga ko je toliko talentovan i toliko prijatan. Bio sam na njegovom koncertu u Skoplju i za mene je bilo neverovatno otkrice da 30.000 ljudi različitih uzrasta uziva u tročasovnom koncertu. Nisam znao nijednu pesmu koju je pevao, ali sam uzivao i ja - izneo je svoje impresije Engler za makedonski „Utrinski vesnik".
Tose kao Lenon (6)
S. Rovčanin – M. Stančic, 24. oktobar 2007

POPUT aerodroma u Liverpulu, koji nosi ime jednog od članova “Bitlsa” Dzona Lenona, onaj u Skoplju mozda ce se zvati – Tose Proeski. U konkurenciji predloga - Goce Delčev ili Boris Trajkovski, ime nedavno preminulog popularnog pevača ubedljivo vodi. Novim nazivom resio bi se spor izmedju Makedonije i Grčke. Jer, aerodrom se sada zove "Aleksandar Veliki" sto susedima smeta.

- Time bi se smirile unutrasnjopolitičke strasti oko problema sa imenom, a i put Makedonije ka članstvu u Evropsku uniju i NATO bio bi olaksan – pisu skopski mediji.

Skopska stampa prenela je ispovest Andrijane Budimir.

- Mnogo smo zeleli decu – rekla je Tosetova devojka zagrebačkom "Nacionalu". - Ali, zbog njegove karijere to u ovom trenutku nismo mogli da ostvarimo. Nekoliko dana uoči nesrece, bili smo u kaficu, gde mi je Tose pevao pred svima, a na kraju je rekao: "Jos godinu dana i zelim da mi rodis dete." Ne secam se kada sam u zivotu bila srecnija.

Potvrdila je da je menadzerka Ljiljana Petrovic smatrala da za Tosetovu karijeru nije dobro otkrivati njihovu ljubav.

- cutala sam, krila nasu vezu od medija – rekla je Andrijana. - Ni za koga ne zelim da kazem nista lose. Slika u javnosti bila je sasvim drugačija. Ljiljana jedino mene nije mogla sasvim da otrgne od Toseta. Sada ce se ionako mnogo stvari saznati. Ona nikada nije bila njegova druga majka.

Govorila je i o Georgiju Georgijevskom:

- Bili su nerazdvojni drugari. Ubedjena sam, da je mogao da bira, pre bi sam otisao u smrt, nego sto bi to dozvolio Tosetu. Voleo ga je kao brata.
Mnogi pevača pamte kao odanog prijatelja. Kazu, umeo je da prasta. Posle povratka sa letovanja u Izraelu, kazao je:

- Otisao sam da vidim u sta verujem. Tamo mi se vera učvrstila. Isus je razapet na krst zbog ljudi. I danas, dobre i uspesne, njihovi najblizi razapinju. To se svima nama desava. I meni. Ali, nisam razočaran. Smatram da je to u ljudskoj prirodi. Trudim se da im dam do znanja da ne treba da slede primer ljudi koji su izdali Isusa. A, kvalitetni ljudi koji odskaču bivaju razapeti. Umetnici, sportisti. Čekamo da se prvo proslave u svetu, pa tek onda mi ovde priznamo da su zaista nesto posebno. To se redovno desava.

Na pitanje: Umete li da prastate? - odgovorio je:

- Oprastam svima koji me povrede. Ako je mogao Isus zasto ne bih i ja, koji sam niko i nista.
Na vrh Go down
http://www.zoxy-sandra-taca.nice-board.com
zoxy

zoxy


Female
Broj komentara : 30
Age : 31
Localisation : Banja Luka,BiH
Registration date : 2007-02-09

Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitimeTue Nov 13, 2007 2:36 am

DODATNO VEsTAČENJE

IZVEsTAJ o nesreci kod Nove Gradiske konačno je zavrsen. Georgije Georgijevski vozio je brzinom od 171 kilometar na čas. Dzip je bio tehnički ispravan. Ne objasnjava se zbog čega se vazdusni jastuci nisu otvorili, ali se nagadja da je razlog bočni udar u kamion, a ne direktni. Ne navodi se ni to da li su putnici bili vezani.

Porodica vozača, koji je na kucnom lečenju, trazi dodatno vestačenje, jer nije utvrdjeno da li su na prikolici kamiona radila stop svetla.

PORODICA

TOsE je najvise voleo da odlazi u porodičnu kucu u Krusevo. Ovde je često najblizima svirao gitaru, ocu Nikoli i majci Dominiki. Posebno mesto u njegovom zivotu zauzimali su sestrici - sinovi njegove sestre Dore.
Nije pevao za političare
S. ROVČANIN – M. STANČIc, 23. oktobar 2007

PREPRODAVCI piratskih izdanja, posle smrti Toseta Proeskog stancuju samo njegove albume. Posteri i fotografije pop zvezde prodaju se na kilo. Kopije “Igre bez granica” i ostalih albuma kostaju manje od evra, dok originali kostaju pet.

Sve plane za desetak minuta, kazu trgovci, koji stoje na trgu u Skoplju, ali i po ostalim gradovima.

A, bas protiv piraterije Tose se godinama borio, pa čak i u stripu, gde je junak inspirisan njegovim likom.

Trgovinsku “zetvu” niko ne kontrolise. Za koriscenje brenda Toseta Proeskog potrebno je odobrenje Ministarstva finansija, uz prethodnu saglasnost roditelja poznatog pevača.

- U narednih 75 godina reizdavanje i obrada njegovih pesama moguca je samo uz dozvolu roditelja Proeskog – kaze Vančo Damjanski iz Agencije za zastitu industrijske svojine. - Posle toga, njegova dela postace opste dobro, ali i dalje uz naglasak da su u pitanju pesme Toseta Proeskog.

Njegove dela, sigurno je, zivece zauvek. Od prvog do poslednjeg. Od “Ostani do kraja”, koje ga je na Skopskom festivalu 1998. godine uvelo u svet poznatih, pa do himne “Makedonija navija za vas”, koju su navijači čuli tek posle njegove smrti na utakmici domacih fudbalera sa reprezentacijom Andore.

Jos kao dečak 1992. godine, pojavio se na festivalu "Zlatni slavujčic". Na vlaskom jeziku pevao je "Ja sa dedom".

I dva puta je pobedio na "Melfestu", takmičenju tinejdzera. Prvi album “Negde u noci”, izdao je 1999. godine, kada je odrzao koncert na skopskom klizalistu, ispod tvrdjave Kale. Posle materijala “Sin bozji”, četiri dana zaredom punio je Univerzitetsku salu u prestonici Makedonije. Nikada nije voleo da peva za političare.

- Nisam nastupao na predizbornim skupovima po Makedoniji. Estradne zvezde ne bi trebalo da se petljaju u politiku, jer to moze pogubno da se odrazi – govorio je Tose.
Za popularnog Makedonca vec je znala cela bivsa Jugoslavija. Onda je 2002. godine započeo saradnju sa menadzerom Ljiljanom Petrovic. Terala ga je da uči srpski jezik, sto je i radio. Nizali su se zatim albumi: ”Ako me pogledas u oči”, “Dan za nas”... Pobedio je na Beoviziji sa pesmom “Čija si”, a 2004. godine predstavljao je Makedoniju u Istanbulu. Sa pesmom “Andjeo si ti” osvojio je 14. mesto.

Po mnogo čemu bio je prvi. Tose je prvi makedonski pevač koji je napunio najveci stadion u Makedoniji – Gradski u Skoplju. Prvi je izvodjač koji je pobedio na Radijskom festivalu u Hvaru a da nije bio Hrvat. I najmladji koji je napunio "Beogradsku arenu".

- Moram da vam opisem kako se osecam. To je kao da imate nesto drago sto se plasite da izgubite. Nikad mi se ovo nije desilo. Koncert jos nije ni počeo, a ja se bojim da ga zavrsim. Zahvaljujuci ovoj noci, zivecu od secanja deset godina – govorio je nekoliko minuta pred izlazak na scenu.

Izdao je i album “Pratim te”, ali i “Bozilak”, sa obradama starih makedonskih pesama. Kazu da niko od njega bolje i emotivnije nije pevao “Zajdi, zajdi”...


PORUKA ANDRIJANI

Po jednoj varijanti, Tose Proeski je vozio svoj dzip od Skoplja do srpsko-hrvatske granice. Zatim je volan prepustio Georgijevskom. Andrijani je poslao poruku za prijatan san i zaspao na suvozačevom sedistu...

GOTOV IZVEsTAJ

VOZAČ Georgije Georgijevski izasao je iz Traumatoloske klinike na kucno lečenje. Ima povrede vratnih prsljenova i oka. I dalje je u teskoj psihičkoj krizi. Ovih dana u Makedoniju ce stici kompletan izvestaj sa nesrece kod Nove Gradiske. Georgijevskog optuzuju da je izazvao nesrecu sa smrtnim posledicama. Ako ga proglase krivim, sledi mu kazna od jedne do deset godina zatvora.
Na vrh Go down
http://www.zoxy-sandra-taca.nice-board.com
zoxy

zoxy


Female
Broj komentara : 30
Age : 31
Localisation : Banja Luka,BiH
Registration date : 2007-02-09

Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitimeTue Nov 13, 2007 2:54 am

ROĐEN 21.01(25+1=26)
POGINUO 16.10(16+10=26)
ZVANIČNO VRIJEME NESREĆE 6:20(6+20=26)
TOŠE (23-TA BUKVA)(19-TA BUKVA)(31-VA BUKVA)(7-MA BUKVA)=(2+1+9+3+1+7=26)
KARIJERU ZAPOČEO 1997(1+9+9+7=26)
26 ZNAČI GOSPOD,A TOŠE ANĐEO
TOŠE(26),MENADŽERKA(49),VOZAČ(32)...(2+6+4+9+3+2=26)
Na vrh Go down
http://www.zoxy-sandra-taca.nice-board.com
zoxy

zoxy


Female
Broj komentara : 30
Age : 31
Localisation : Banja Luka,BiH
Registration date : 2007-02-09

Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitimeTue Nov 13, 2007 2:58 am

Tose Proeski-IN MEMORIAM 6sy-l6503766692f54de
Tose Proeski-IN MEMORIAM Sg5-Tosepesma1Tose Proeski-IN MEMORIAM Hp-9a1ce879fc
Tose Proeski-IN MEMORIAM 2
Tose Proeski-IN MEMORIAM 9i7-tose3gt2
Tose Proeski-IN MEMORIAM Nesreca_v
Tose Proeski-IN MEMORIAM C99-toseoprostaj
Tose Proeski-IN MEMORIAM Sl1_4
Na vrh Go down
http://www.zoxy-sandra-taca.nice-board.com
zoxy

zoxy


Female
Broj komentara : 30
Age : 31
Localisation : Banja Luka,BiH
Registration date : 2007-02-09

Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitimeTue Nov 13, 2007 3:00 am

U Extri: dramatična ispovijest Andrijane Budimir, djevojke Tose Proeskog
Dan nakon pogreba makedonske zvijezde Tose Proeskog, u njegovoj obiteljskoj kuci u Krusevu razgovarali smo s njegovom djevojkom Andrijanom Budimir, koja nam je ispričala romantične trenutke njihove veze koja je pomno skrivana od očiju javnosti

"Princezo moja jedina, lepo mi pajki pa cu da te čuvam u snu. Sve ima smisla, otkad si ponovo u mom zivotu. Volim te, lepo mi pajki", sadrzaj je jedne od posljednjih poruka koje je rukometasica i bivsa srpska reprezentativka Andrijana Budimir dobila od svojeg dečka, tragično preminuloga 26-godisnjeg makedonskog pjevača Tose Proeskog koji je prosli utorak poginuo u stravičnoj prometnoj nesreci kod Nove Gradiske. Tose Proeski vozio je automobil na putu prema Zagrebu, a nakon sto je prosao granicu na Bajakovu sjeo je na suvozačevo sjedalo, spustio ga i prije nego sto je zaspao nazvao svoju djevojku Andrijanu. Zazelio joj je laku noc i utonuo u san iz kojeg se vise nije probudio. Za makedonskim slavujem, kako su ga od milja nazvali mediji, tuguje neutjesna obitelj, prijatelji, publika, ali i djevojka o kojoj je javnost jako malo znala. Jedini i glavni razlog tome bila je odluka Tosine menadzerice Ljiljane Petrovic, koja se toga kobnog dana takodjer nalazila u smrskanom Touaregu. Smatrala je da je za njegovu karijeru bolje u javnosti stvoriti imidz slobodnog pjevača. U svojem posljednjem intervjuu popularnoj makedonskoj televizijskoj novinarki Vesni Petrusevskoj, samo nekoliko sati prije pogibije, na pitanje o privatnom zivotu odgovorio je: "Ja sam sam, usamljen. Plasim se, moze biti zbog posla. najgora fobija mi je da bi djevojka bila sa mnom samo zato sto sam Tose, a ne ono sto jesam. Cijenim prave vrijednosti u zivotu. I moja bi djevojka trebala cijeniti prave vrijednosti, bila to djevojka s kojom sam u vezi ili prijateljica. U zadnje je vrijeme puno nagadjanja o mojem zivotu, no odlučio sam ne diskutirati o njemu. Andrijana Budimir se nije vratila u Makedoniju zbog mene, ona ima neke druge planove, ali smo u zadnje vrijeme puno zajedno kao prijatelji."
Slika za javnost i prava realnost u ovom su slučaju potpuno različite. Andrijana Budimir bila je ljubav njegova zivota, a u travnju ove godine zbog Tose je prekinula ugovor sa spanjolskim rukometnim klubom Astroc Sagunto i preselila se u Skopje gdje su zivjeli u njegovoj vili u naselju Zlokuce.
Godinu dana starija Andrijana rodjena je u Osijeku, a za vrijeme rata preselila se u Beograd gdje je igrala u Crvenoj zvezdi, a kasnije u RK Napredak u Krusevcu. Početkom 2001. godine potpisala je ugovor s makedonskim Kometalom s kojim je dva puta osvojila prvenstvo drzave, europsku ligu prvakinja i superkup. Andrijana i Tose upoznali su se na velikoj proslavi u Skopju kad je Komet osvojio Ligu sampiona 2001. Nakon tri godine veze, ponajvise zbog razdvojenosti i karijere jednog i drugog, Tose i Andrijana su prekinuli. Ona je otisla u Valenciju gdje je sljedece dvije godine igrala za spomenuti klub. Njezin povratak u Skopje nastavak je njihove velike ljubavi koja je igrom sudbine opet prekinuta.
Dan nakon sprovoda, s Andrijanom smo razgovarali u Tosinoj obiteljskoj kuci u Krusevu, točnije u njegovoj sobi koja je bila pretrpana pristiglim telegramima i obiteljskim albumima. Ovo je njezina prva izjava za javnost otkad se vratila u Skopje. Iako su je makedonski novinari uporno nazivali, odbijala je bilo kakav razgovor. Napomenimo da je ovaj razgovor tekao vrlo tesko i polako jer je Andrijana cijelo vrijeme plakala, bila je potpuno odsutna i vrlo je tesko sklapala rečenice. Bila je vrlo usporena od injekcija za smirenje, a na razgovor je pristala jer, kako kaze, ionako nema vise sto izgubiti: "Izgubila sam sve sto sam imala. Sad je ionako sve svejedno."

Ekipa Extre prvela je u Krusevu, rodnom mjestu Tose Proeskog, dva najtuznija dana tijekom kojih su se njegovi najblizi, kolege, drzavni vrh i deseci tisuca obozavatelja oprastali od miljenika nacije; dan nakon sahrane ugostila nas je tosina obitelj i podijelila s nama uspomene na njegovo djetinjstvo i prve uspjehe

Todor Tose Proeski pokopan je 17. listopada na gradskom groblju u rodnom Krusevu. Kao miljenik nacije nije pokopan u obiteljskoj grobnici, vec na drzavnom zemljistu, na samom ulazu na groblje gdje su i spomenici palim borcima iz Drugoga svjetskog rata. Proeski je svojedobno financirao i obnovu krusevskog manastira, a tada je izjavio kako bi tamo volio jednog dana biti i pokopan. Obnova je nedavno dovrsena, no manastir, kako su nam rekli, jos uvijek nije otvoren za javnost.
Realno, tesko je shvatiti da vlada jedne zemlje proglasava dan zalosti zbog pjevača, no zemlja koja ima tek nesto vise od dva milijuna stanovnika, a čije se ime izgovaralo gdje god se taj pjevač pojavio, jos ce dugo zaliti za svojim najomiljenijim stanovnikom. Toliko iskrena tuga i bol stanovnika Makedonije dokazuju da je Proeski u svojih 26 godina ostvario neizbrisivu popularnost.
Mnogi ne znaju da je Krusevo u Makedoniji, smjesteno na vrhu planine Baba, grad s najvecom nadmorskom visinom u ovom dijelu Europe, a udaljen je 200-tinjak kilometara od glavnoga grada Skopja. To je vjerojatno i grad s najvise pitomih pasa lutalica u Makedoniji koji su na dan sprovoda jedini hodali ulicama jer, čini se, da je cijeli grad pokusao uci u crkvu Uspeca Svete Bogorodice u kojoj je vladika Petar vodio posmrtnu sluzbu. Nakon sto su Tosino tijelo drzavnim helikopterom prebacili na skopski aerodrom Aleksandar Veliki, ono je prevezeno u Krusevo gdje je, prema običajima, lijes s pokojnikom cijelu noc čuvan u obiteljskoj kuci. Iako prema pravoslavnim crkvenim pravilima lijevo od oltara stoje zene, a desno muskarci, zbog velike guzve samo je najbliza obitelj tako stajala. Tose je bio pokriven makedonskom zastavom na kojoj je bila slika svetog Nikole, zastitnika obitelji. Pjevačev otac Nikola Proeski, po zanimanju staklar, nije dosao u crkvu zbog srčanih tegoba. Pojavio se tek kasnije na komemoraciji na glavnom krusevskom trgu, Plostadu za Ilinden. Nakon sto mu je glazbeni producent Lasto Laki Nikolovski telefonski javio da mu je sin poginuo, Nikola Proeski dozivio je laksi srčani udar zbog čega je na dan sprovoda hitna pomoc bila stalno uz njega. Kasnije, tijekom komemoracije, medicinska je sluzba imala nekoliko intervencija i to uglavnom zbog mladih djevojaka. S obzirom na to da su sve trgovine bile zatvorene taj dan, nije se nigdje mogla kupiti voda. Često se moglo čuti kako Krusevčani stranim novinarima objasnjavaju da se iz česmi, tako tipičnih za Makedoniju, slobodno moze piti voda.
Na sluzbu u crkvu dosla je i Tosina menadzerica Ljiljana Petrovic koja kasnije, na ukopu, vise nije stajala uz odar. Iako je vidno skrhana jedva stajala u crkvi, Ljiljana je bila mozda najveca enigma u Tosinu zivotu. Svakodnevno je bila s njim i mnogi ce se sloziti da je bila neosporno velikim dijelom zasluzna za njegovu karijeru, no dan nakon sprovoda Tosina je obitelj putem ministarstva unutarnjih poslova zatrazila njezinu zabranu izlaska iz drzave. Prema informacijama iz makedonskih medija, Ljiljana je drzavi duzna 150.000 eura poreza. Čak je i na vlastitoj Dinersovoj kartici duzna 10.000 eura. Iako su nam sutradan, kad smo dosli u kucu, potvrdili da su joj zabranili izlaz, o detaljima nisu zeljeli govoriti. No, poprilično je jasno da nemaju ni malo povjerenja u nju.
Ono sto ce mnogima zasigurno ostati najupečatljivija slika je otvaranja lijesa netom prije spustanja u grobnicu. Na zahtjev njegova oca, otvorili su lijes i zamolili kamere da ne snimaju, zbog čega je odjednom nastala nevidjena guzva oko groba jer su ga svi zeljeli jos jednom vidjeti.
"Makedonija je izgubila svoje najvece blago, svoga najveceg glazbenika. Nema utjehe. On nije bio umjetnik. On je bio remek-djelo. Pozdravljam te u velikoj tuzi i boli zbog toga sto si nas ostavio prerano", rekla je Tosina prijateljica Vesna Petrusevska nakon čega se začuo glasan pljesak koji je ona zatrazila. U Makedoniji je običaj zapljeskati pokojniku, a time su dali do znanja da je časno proveo zivot na Zemlji.
Iako su na sprovod stigli brojni političari, kolege pjevači i glumci, najvecu pozornost izazvala je Arkanova udovica Ceca Raznjatovic koja se pojavila u pratnji osmero tjelohranitelja. Prije polaganja vijenca Ceca je neko vrijeme provela u krusevskom Istorijskom muzeju. Tijekom komemoracije najbolja prijateljica Tosine majke, njezina imenjakinja Dominika, ispričala nam je kako su njegovi roditelji često plakali kad bi Tose odlazio na put. Majka je sate provela u crkvi moleci Boga da se njezinu sinu nesto ne dogodi na brojnim putovanjima. Sutradan, nakon tzv. budjenja pokojnika na groblju, običaja u kojem se treci dan nakon smrti jos jednom sluzi misa i nosi posna hrana, Tosina nam je majka ispričala koliko je bio vezan za njih: "Istina je, stalno smo strahovali. Jako smo bili povezani, a on je tesko gledao na to da smo tuzni. Nedavno nam je rekao: 'Ako vam je toliko tesko, prestat cu pjevati i postati nastavnik u skoli, ako ce vas to malo smiriti.'"
Iako su znali da smo novinari, ljubazno su nas sutradan primili u obiteljskoj kuci koju je Tose nedavno potpuno obnovio. S obzirom da je često bio tamo, jedan kat preuredio je za sebe. To je apartman u kojem je spavao i radio dok je bio tamo.
Ljiljana Petrović: Dva lica Tošine druge majke
Od tragične pogibije Toše Proeskog mediji u Makedoniji prepuni su informacija o mutnim poslovima njegove menadžerice i njezinu maćehinskom odnosu prema mladom pjevaču, dok je neki Tošini prijatelji, naprotiv, opisuju kao skromnu i brižnu osobu; ona je cijelo vrijeme bez ikakvih komentara i, navodno, psihički potpuno slomljena
Ljiljana Petrović je od nesreće u vrlo teškom psihičkom stanju i gotovo uopće ne izlazi iz kućeDva tjedna nakon pogibije pjevača Toše Proeskog u njegovoj se rodnoj Makedoniji još uvijek mnogi ne mogu pomiriti s činjenicom da ga više nema. Naslovnice medija i dalje su posvećene pokojnom 26-godišnjem pjevaču, no saznale su se i mnoge druge informacije - ponajprije one vezane za njegovu menadžericu Ljiljanu Petrović, koja je bila s njim u automobilu kad se dogodila nesreća. Od njegove pogibije, Ljiljana Petrović jedina je od njegovih bližnjih koja nije dala apsolutno nikakvu izjavu za medije. A upravo je ona glavna tema svih medijskih kuća u Makedoniji.
Ljiljana Petrović je u trenutku nesreće bila s Tošom u automobiluKad je ekipa Extre došla pred kapiju zgrade, opasane zidom, s kamerama i jakim osiguranjem, nisu nas pustili unutra, a šef osiguranja nam je zabranio i snimanje te nam je rekao da trenutno ne može do Ljiljane Petrović. Također nam je rekao da se ona od Tošine sahrane "doslovno prepolovila" te da je u istom psihičkom stanju kao i na dan sahrane. Rekao nam je i to da je noć prije kod nje bila hitna pomoć i da su u posljednjih desetak dana intervenirali već nekoliko puta.
I dok Ljiljana Petrović, očito u vrlo teškom stanju, ne daje nikakve izjave za medije, u Makedoniji posljednjih dana gotovo su sve dnevne novine te magazini, poput makedonskog Fokusa i Globusa, objavile su opširne članke o poslovanju. Kako tvrdi Fokus, Ljiljana Petrović, odnosno tvrtka Final Cut T. produkcija čiji je ona bila direktor, dužna je državi 180.000 eura poreza. Zbog neplaćanja navedene svote, navodi dalje list, Ljiljana je tijekom zadnje tri godine kroz tvrtku "oprala" 800.000 eura. U navedenoj tvrtki je od 17. siječnja 2003. godine do 30.listopada 2006. bio zaposlen i Toše Proeski. Kako navodi dnevnik Vest, Toše zadnjih godinu dana nije imao ni zdravstveno ni mirovinsko osiguranje jer je tvrtka u stečaju. Kako navodi direktor Fonda za zdravstveno osiguranje u Skopju Georgi Trenkovski, Ljiljana Petrović dužna je i njima platiti doprinose za ovu godinu. Stečajni upravitelj tvrtke Final Cut T. produkcija Gorge Kostov prošli je tjedan zatražio da se spomenutoj tvrtki oprosti dug zbog toga što je makedonska vlada Tošu Proeskog posmrtno proglasila počasnim građaninom.
Kako navodi Fokus, Ljiljana Petrović duguje 10.000 eura i institucijama u čije je ime Toše održavao humanitarne koncerte (bolnice, dječji vrtići).
Promocija albuma 'Igra bez granica', koji je u samo mjesec dana postigao zlatnu nakladuMakedonski se mediji pitaju gdje je zapravo novac zarađen koncertima i dobiven od brojnih sponzora. Toše je, primjerice, imao višegodišnji ugovor s makedonskim mobilnim operaterom Cosmofonom koji je uvelike sponzorirao njegove projekte.
Imovina Toše Proeskog, tvrdi dalje Fokus, bila je poprilično mala. Posjedovao je automobil Volkswagen, popularnu bubu, za koju bliski prijatelj Ljiljane Petrović tvrdi da je preko odvjetnika ovih dana potražuje njegova djevojka Andrijana Budimir. U njegovu vlasništvu nije bio ni stan u skopskom naselju Zlokuće. Stan u toj urbanoj vili kupljen je na leasing i pjevač ga je otplaćivao 1500 eura mjesečno. Autmobil Touareg u kojem je nesretno stradao bio je također sponzorski. Javnosti je nepoznata činjenica i da je Toše samo dva tjedna prije tragične pogibije odvezao Touareg u Kruševo i posvetio ga u crkvi.
Više u novoj Extri...
Novinarka Extre Nikolina Škunca razgovarala je s bliskim Tošinim prijateljem Miroslavom Popovićem, koji za Tošinu menadžericu ima samo riječi hvale.
Miroslav Popović s Tošom Proeskim koji je bio čest gost u njegovu domuEXTRA: Zadnjih se dana puno govori o tome kakav je bio odnos između Ljiljane Petrović i Toše Proeskog. Budući da ste se privatno družili, recite nam je li mu Ljiljana zaista bila kao druga majka, kako je često izjavljivao?
- Bilo je doslovno tako. Ljiljana Petrović je jedna predivna osoba koja je njegovu karijeru vodila od samih početaka. Ona je zapravo kamen temeljac njegova uspjeha, poslije - naravno - njega i njegova glasa.
EXTRA: Mislite li da ne bi postigao isti uspjeh da mu je, umjesto Ljiljane Petrović, netko drugi bio menadžer?
- Definitivno bi uspio zbog svoga glasa, ali takve privilegije, ako ćemo to tako nazvati, kakve je imao kod Ljilje ne bi imao kod nikoga. Ona je njemu doslovno bila kao druga majka i provodila je, definitivno, najviše vremena s njim. Dijelili su sve trenutke, one najsretnije i one najtužnije, bila je uz njega kada bi bio bolestan. Ona je žena koja je najodgovornija za njegov uspjeh na području bivše Jugoslavije, ali i okolnih zemalja, jer je bio poznat i priznat i u Bugarskoj i u Ukrajini.
EXTRA: No, zadnjih se dana po raznim forumima nagađa i kako je Ljiljana Petrović bila možda i preposesivna prema Toši Proeskom. Što vi mislite o tome?
- Nije. Svakojake priče potječu od ljudi koji osobno ne poznaju ni Ljiljanu ni Tošu. Ne znam zašto to govore, iz koje pobude ili ljubomore. Ne bih želio nikoga uvrijediti, ali Ljilja nije bila ni posesivna niti previše oštra. Uvijek mi je govorila da ne želi da se itko naljuti na Tošu. Rekla bi mi: "Neka se svi radije ljute na mene, samo da mi Tošu ostave na miru." Mislim da se ona psihički neće uspjeti izvući iz svega ovoga. Ona je Tošu voljela kao vlastitog sina.
Na vrh Go down
http://www.zoxy-sandra-taca.nice-board.com
Sponsored content





Tose Proeski-IN MEMORIAM Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tose Proeski-IN MEMORIAM   Tose Proeski-IN MEMORIAM Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Tose Proeski-IN MEMORIAM
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Sve i svašta :: Sve :: Pjevači i Pjevačice-
Idi na: